Dopis pro mě... ode mě

30. března 2013 v 13:14 | Andee |  Diary
Andee,

přemýšlela jsi o tom celou tu dobu, co včera tvoje příšerný tělo lítalo po své 5kilometrové každodenní trase, v krku ti hořela angína, v plicích nedostatek kyslíku a ledový vzduch. Jako vždy, kdy tě neodkladně přepadla potřeba něco napsat se ti hlavou honily útržky, věty, souvětí, pořádně úderná spojení i tklivé fráze.
Vzpomínala jsi na dobu, kdy tohle začalo. Kdy jsi byla z pohledu společnosti normální, tedy průměrná a bez ambicí. Denně chodila s nejlepší kámoškou ven, vztekala se, že ona vypadá líp než ty až jste se kdesi uprostřed listopadu dokopaly běhat.
Když na to teď vzpomínáš a vybavíš si tu kratičkou, ani ne 2 kilometrovou trasu, u níž jste si dělaly 3 pauzy, chce se ti smát. Když si vzpomeneš, jak je ona flákala a hned 2. den se vymlouvala, přistihneš se s opovržením zvedat ty modrozelené oči v sloup. Můžeš si to dovolit, protože ty jsi vytrvala. Tehdy jsi nechápala, proč to zrovna teď vyšlo, když ses pokoušela už tolikrát a vždy dopadla tak jako ona - sekla s tím.
Postupně jsi přidávala a našla v tom opravdové zalíbení, nový koníček, závislost. Ona s tebou chodila jen občas, ale to už ti nevadilo, cítila ses nad ní a ona tě spíš zdržovala, ačkoli zároveň motivovala, protože jsi vždycky chtěla být lepší, než druzí, i kdyby nečestně.
Byla jsi šťastná. Běh tě bavil a ještě sis jím mohla omlouvat své (nejen proti dnešku) časté prohřešky, čokolády, koláče, ledový kafíčka, těstoviny s omáčkami. Netrápilo tě, že jsi nehubla. Stačilo ti to takhle.
Pak přišly Vánoce. Úplně ses na všechno vybodla, přece se na té námraze nezabiješ, že, přece si neodepřeš ty rohlíčky a kokosky, když jsou jen jednou za rok a je to přece TAKOVÁ dobrota!
Na Silvestra sis u balíčku sýrových chipsů dala předsevzetí, že zhubneš. Jako každoročně.
K běhání ses ochotně vrátila po měsíci a udělalo ti až fanatickou radost, žes dokázala okamžitě navázat, kde jsi přestala. Kamarádka se už ani nenamáhala začínat, ale ty ses stejně těšila - když jsi doběhala, šla se s tebou projít a kecaly jste o dietách a všech těch věcech. Tehdy jsi ještě nevěděla, jak se ti tohle téma pomalu zakořeňuje do mozku, den za dnem. Začínalo to nenápadně - všímala sis svého těla, vztekala se u oblékání džín (36) víc než jiné dny, říkala si, jaké by to bylo, kdybys zhubla a konečně se nemusela stydět projevit zájem o toho třeťáka, co se ti líbí.
Po dlouhé době jsi vytáhla váhu a její číslo tě překvapilo. Celkem příjemně, takže sis řekla, že to přece bude snadné - doteď jsi nic nedělala a zhubla. Co teprve když něco dělat budeš?!
Takže jsi něco dělala. Hodiny strávila na internetu a posléze zcela překopala celý svůj život až začal vypadat tak, jako teď. Musíš své psaní zkracovat, kdo by to četl, že, ale s každým slovem teď cítíš, jako by se ta potřeba psát zlepšovala. A to je fajn, proto to přece děláš.
Začala jsi cvičit, ačkoli jsi tím celý život z pohodlnosti opovrhovala, protože to šlo i bez toho. Jen ne do požadovaných tvarů. A ty jsi chtěla. Nejlépe hned, nejlépe ty nejkrásnější. Podřídila jsi celý den, celé myšlení hubnutí. Z mozku udělala kalkulačku. Věděla jsi, že jsi dobrá a že ti to jde, ale chtěla jsi být ještě lepší.
Kamarádku tvoje neměnné žvatlání o tomtéž přestávalo bavit a radši se začala scházet s kluky, které navzdory tvému vzteku celý život nechtěla vyřadit ze života. Od nich se takových řečí nedočkala. Snad je teď spokojená, přeješ si, zatímco ji ztrácíš, ale zároveň si říkáš, jestli jí to není trapný, být tak jednoduchá. Řídit se jen momentálními pocity a nemyslet do budoucna. Nemyslet na to krásný tělo, který by mohla mít, vytrvat s tebou. Ale ani to jí nepřeješ. Nejlepší přece musíš být ty. Tak to má být.
Nejhorší je, že takhle mysleli všichni. Rodiče a jejich automatické ukájení "potřeby" čokolády, upřednosťnování odpočinku před cvičením, neznalost všech hubnoucích zákonů neomylně vytesaných do tvé motivací nadupané mysli. Spolužačky, které ti svým mlsáním znepříjemňovaly každou přestávku. Všichni ti lidé v obchodech, kterým jsi studovala vozíky.
Nelíbilo se ti to, ale připadala sis lepší, nad nima. A když ještě zhubneš, když budeš dokonalá, budeš ještě víc. Budou tě obdivovat, budou ti plnit co ti na očích vidí a na čistě pomněnkovém nebi se rozzáří duha a světem zavládne mír. Nebo to tak nebude? Ale jaký to pak má smysl?! Má to vůbec cenu? Jenže co bys vlastně dělala, kdyby se tvůj svět netočil kolem hubnutí? Vážně tě tolik překvapuje, jak dlouho nad tou otázkou musíš přemýšlet než si dovolíš přiznat, že tě vůbec nic nenapadá?
Ani teď, když to teď píšeš nevíš, k čemu to vede. Světu totiž bude úplně ukradené, jestli máš na zadku celulitidu nebo trochu tuku na břiše. Kolem tebe se totiž netočí. Otočí se za tebou pár kluků, ale bude to proto, aby tě udělali šťastnou následující měsíce plné vášnivě afektované lásky amerických seriálů, kde se tohle hubeným kráskám děje? Svět nežije v seriálu. A ty bohužel nežiješ ani v Americe.
Tak co tedy platí?
To zjistíš, až budeš štíhlá.
Pokud se do té doby nezblázníš.

 


Komentáře

1 Layla Layla | Web | 30. března 2013 v 17:16 | Reagovat

moc se mi líbí jak je to napsaný :)

2 Andee Andee | Web | 30. března 2013 v 19:26 | Reagovat

[1]: díky, divím se, že to vůbec někdo četl, takhle to totiž vypadá, když vypnu a nehledím na délku, prostě ze sebe vykecám všechno, co mám v hlavě - jednou za čas je to asi potřeba :-) sakrasmus mi vždycky šel :-D

3 Kristl Kristl | Web | 30. března 2013 v 21:14 | Reagovat

Wow. Pěkně napsané. Opravdu nemám slov. Je to napsané tak jak mě by to ani nenapadlo.
Nejvíc mě dojala ta část o kamarádce. Víš já i po tak dlouhé době co se snažím hubnout to neřekla kamarádce, z toho důvodu, aby mě neměla za blázna :\. Protože já jsem tušila, že to nepůjde lehce. A ona je hubená a tak by to ani nepochopila..
Víš a jestli tvoje kamarádka tě vyměnila za kluky, asi to tak mělo být. ;) ( Vím, že to není moc dobrá útěcha, ale jestli tě vyměnila, asi to nebylo opravdové kamarádství- z její strany)
P.S. Nezkracuj své články. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama